partnerzy

GDYŃSKIE CENTRUM FILMOWE

Sercem tego miejsca jest trzysalowe Kino Studyjne, w którym przez siedem dni w tygodniu, przez cały rok, można oglądać najlepsze filmy z Polski i świata, a także spotkać się z twórcami filmowymi, pisarzami, artystami, ciekawymi ludźmi. Otwarte we wrześniu 2015 roku Gdyńskie Centrum Filmowe szybko stało się ulubionym miejscem kulturalnych spotkań wielu mieszkańców Gdyni i Trójmiasta.

Tutaj odbywają się również festiwale filmowe, warsztaty poświęcone edukacji filmowej, wydarzenia integracyjne skierowane do różnych grup wiekowych. Wokół tego miejsca skupiają się osoby zainteresowane filmem, zarówno amatorzy i miłośnicy kina, jak i profesjonaliści, związani na przykład z Gdyńską Szkołą Filmową, działającą w tym samym budynku. Na miejscu są również galeria sztuki, sklep z płytami winylowymi i książkami o filmie, a także kawiarnia i restauracja.


Link
POMORSKA FUNDACJA FILMOWA W GDYNI

Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni została powołana w 2005 roku. Od początku skoncentrowała swoje działania na projektach związanych z promocją polskiego kina w kraju i za granicą, będąc producentem m.in. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - najważniejszej polskiej imprezy filmowej, posiadającej status narodowego festiwalu filmowego.

Fundacja od lat realizuje cieszące się ogromną popularnością projekty, takie jak Pomorskie Warsztaty Filmowe, Warsztaty Krytyki Filmowej, Warsztaty Kompozycji Muzyki Filmowej, Przegląd Amatorskich Filmów Uczniowskich Albatrosy, cykl edukacyjny Mistrzowie Kina Europejskiego, Lekcje z historii kina i form filmu Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Kinowe Wakacje, KINOferie czy projekt edukacyjny skierowany do najmłodszych – Bajkę w Centrum, która od wczesnych lat życia wprowadza dzieci w świat sztuki filmowej. Od 2020 roku oferta edukacyjna Fundacji została poszerzona o wirtualne wersje projektów, które umożliwiają edukację młodzieży i dzieci w domach i placówkach szkolnych.

Od roku 2010 Fundacja poszerzyła swoją działalność edukacyjną o organizację i prowadzenie Gdyńskiej Szkoły Filmowej, gdzie na Wydziale Reżyserii młodzi adepci sztuki filmowej zdobywają kompleksową wiedzę i praktyczne umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu reżysera filmowego.


Link
GDYŃSKA SZKOŁA FILMOWA

1 października 2010 roku, pierwsza w Polsce Północnej, szkoła filmowa rozpoczęła intensywne ćwiczenia, seminaria i wykłady na trwającym 2,5 roku Wydziale Reżyserskim. Jeden semestr obejmuje ponad 650 godzin zajęć.

Misją oraz podstawowym celem działalności GSF jest rzetelne, solidne i profesjonalne wykształcenie świadomych zawodu reżysera przyszłych twórców filmów fabularnych i dokumentalnych. Nauczanie przedmiotów kierunkowych opiera się na zajęciach praktycznych. Niezbędne wykłady teoretyczne stanowią punkt wyjścia do szeregu ćwiczeń, prób warsztatowych oraz realizacji scen i etiud filmowych. Zajęcia w niewielkich grupach umożliwiają indywidualną pracę oraz bezpośredni, merytoryczny kontakt z wykładowcą. Program nauczania GSF obejmuje m.in.:

  • Reżyserię filmu fabularnego
  • Pracę z aktorem
  • Reżyserię filmu dokumentalnego
  • Sztukę operatorską
  • Scenariopisarstwo
  • Montaż filmu fabularnego oraz filmu dokumentalnego
  • Dźwięk i muzykę w filmie
  • Fotografikę
  • Historię i estetykę filmu fabularnego oraz filmu dokumentalnego.

Autorem programu nauczania GSF jest reżyser o międzynarodowej renomie Robert Gliński.

Filmy absolwentów szkoły zdobywają nagrody na wielu festiwalach w Polsce i na świecie. Dotychczas wyprodukowane przez szkołę filmy otrzymały ponad 100 nagród i 230 nominacji na najbardziej prestiżowych festiwalach międzynarodowych i krajowych. "Olena" - dyplomowy film absolwentki pierwszego rocznika Gdyńskiej Szkoły Filmowej Elżbiety Benkowskiej jest pierwszym w historii kinematografii polskiej krótkometrażowym filmem fabularnym nominowanym do "Short Film Palme d'or". W 2017 roku ponownie zostaliśmy zaproszeni do Cannes - tym razem z filmem "Koniec widzenia" w reżyserii Grzegorza Mołdy. Równie utytułowany jest film absolwenta drugiego rocznika szkoły Miłosza Sakowskiego pt. "Dzień Babci", którego najważniejszym wyróżnieniem jest główna nagroda Best International Short Film na kwalifikującym do Oscarów FOYLE FILM FESTIVAL w Irlandii.
Gdyńska Szkoła Filmowa jest projektem edukacyjnym o charakterze niekomercyjnym - od słuchaczy nie pobieramy czesnego.

Priorytetem działalności Gdyńskiej Szkoły Filmowej jest utrzymywanie najwyższego, światowego poziomu nauczania.


Link
DOM FILMOWY

Dom Filmowy powstał z miłości do kina i marzeń o mądrej i świadomej pracy z młodzieżą. Naszą misją jest towarzyszenie młodym ludziom w odnajdywaniu własnego głosu, by mogli opowiedzieć swoje historie za pomocą filmu i mieć wpływ na pozytywne zmiany w ich życiu, społeczności i świecie. Działając jako organizacja pozarządowa, Dom Filmowy realizuje kulturalno-edukacyjne projekty – warsztaty, spotkania, dyskusje, których głównym celem jest wspieranie młodzieży poprzez dawanie im przestrzeni do spotkania i wspólnego tworzenia. W trakcie zajęć, tworząca ekipę filmową młodzież, pracuje przy realizacji własnej produkcji: pod opieką prowadzących pisze scenariusz, przygotowuje plan filmowy, posługując się profesjonalnym sprzętem realizuje zdjęcia oraz montuje całość nagranego materiału. W skład zespołu Domu Filmowego wchodzą filmowcy, którzy mają również wykształcenie i praktykę pedagogiczną, psychologowie i animatorzy kultury. Przez ostatnie 9 lat zorganizowaliśmy tysiące (sic!) godzin zajęć filmowych z młodzieżą, których efektem jest powstanie kilkuset krótkich filmów.


Link
KLUB FILMOWY DKF ŻYRAFA

Klub filmowy, który działa w Gdyni od 16 lat. Organizuje projekcje, przeglądy i dyskusje na tematy filmowe w sali kinowej Muzeum Emigracji w Gdyni, której widownia stanowi 50 miejsc. Klub realizuje kilkaset projekcji rocznie w formule kina studyjnego. Organizatorem działań jest Fundacja „Ucho” z Gdyni, która otrzymuje na program roczny dofinansowanie z budżetu miasta w wysokości 150 000 zł (2021).


Link
STOWARZYSZENIE HAMULEC BEZPIECZEŃSTWA

Stowarzyszenie jest organizatorem Kina Letniego w Orłowie, w ramach którego od 2012 roku co roku w miesiącach lipiec-sierpień przy Scenie Letniej prezentowane są wybitne filmy światowego formatu.

Drugim dużym projektem filmowym Stowarzyszenia są Dni Krytyki Filmowej w Gdyni, czyli przegląd, którego celem jest połączenie pokazów filmowych z prelekcjami i dyskusjami znawców kina, dając publiczności jednocześnie możliwość wymiany poglądów na temat sztuki filmowej.


Link
KAZstudio

KAZstudio SA (dawniej Studio Trefl SA) powstało w 2013 roku w Gdyni. Studio specjalizuje się w tradycyjnej animacji poklatkowej z użyciem scenografii i ręcznie wykonanych lalek (bohaterów). Obecnie studio wyprodukowało 77 odcinków popularnego serialu telewizyjnego Rodzina Treflików oraz 26 odcinków najnowszej produkcji Bobaski i Miś. Reżyserem obu produkcji jest Marek Skrobecki, współtwórca takich produkcji jak nagrodzony Oscarem Piotruś i Wilk czy Danny Boy.

Przy produkcjach współpracuje blisko 50-osobowy zespół profesjonalistów, dzięki czemu cały proces tworzenia animacji, od scenariusza po postprodukcję odbywa się w jednym miejscu.

Produkcje Studia co roku są nominowane i nagradzane w prestiżowych festiwalach filmów animowanych, jak San Diego International Kids Film Festival czy Annecy International Animation Film Festival.


Link
GDYŃSKIE CENTRUM ANIMACJI

Gdyńskie Centrum Animacji jest prowadzone przez Fundację Rozwoju Edukacji Trefl. Jest to inicjatywa, która w swoim zamierzeniu ma się stać dopełnieniem oferty kulturalnej, artystycznej i edukacyjnej Gdyni oraz wpisywać się w filmowy klimat miasta. Gdyńskie Centrum Animacji powstało po to by promować polską sztukę animacji. Jest również miejscem, gdzie nie tylko można zobaczyć jak tworzy się filmy animowane, ale także spróbować różnych form sztuki.

Wchodząc do GCA wkraczamy w zaczarowany świat animacji poklatkowej. To tutaj, w Studiu Filmowym Trefl, powstaje serial Rodzina Treflików, od lat obecny na antenie TVP ABC i z powodzeniem dystrybuowany poza granicami kraju.


Link
Studio Filmowe PANIKA

Największe niezależne studio filmowe w północnej Polsce. Posiada halę zdjęciową o powierzchni 300 m2, z podwieszaną konstrukcją o udźwigu 1 T, która pozwala na tworzenie imponujących scenografii i warunków zdjęciowych spełniających wymogi czołowych, europejskich studiów. Duży greenbox, własny park sprzętowy, rozbudowane zaplecze do postprodukcji i zespół animatorów, montażystów i specjalistów od efektów specjalnych są gwarancją wysokich standardów naszych filmów.

Studio współtworzy pomorski rynek filmowy już blisko 10 lat. Ten czas pozwolił na zdobycie doświadczeń współpracy z bardzo różnorodnymi grupami klientów: agencjami, instytucjami publicznymi, małymi i średnimi przedsiębiorstwami, korporacjami a także artystami i organizacjami NGO. Studio filmowe produkuje materiały audiowizualne dostosowane do potrzeb kina, telewizji, Internetu, takie jak spoty reklamowe, filmy produktowe czy teledyski. Realizuje zdjęcia podwodne, powietrzne, w tropikalnych plenerach czy w wirtualnej scenografii.


Link
MAJ FILM Produkcja Filmowa

Maj Film Produkcja Filmowa istnieje od sierpnia 2010 roku. Wiedza, doświadczenie, kontakty i zaplecze sprzętowe pozwalają realizować wszelkiego rodzaju projekty filmowe. Obecnie firma skoncentrowana jest na produkcji filmów dokumentalnych jednak realizuje także filmy fabularne i animowane oraz komercyjne.

Współpracuje wyłącznie z zawodowcami: operatorami, reżyserami, montażystami, scenarzystami i innymi specjalistami w swoich dziedzinach. Aktywnie wspiera realizacje filmowe studentów i absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej.
Od początku 2012 roku Maj Film Produkcja Filmowa jest członkiem Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, w tym także członkiem Sekcji Młodych Producentów KIPA.


Link
KINO HELIOS

Kino Helios zlokalizowane jest w największym centrum handlowo -rozrywkowym trzeciej generacji na Pomorzu i w północnej Polsce - Centrum Riviera. Posiada 6 klimatyzowanych sal wyposażonych w wysokiej klasy sprzęt nagłaśniający, a także ekrany perełkowe Harkness. To nowoczesny obiekt, należący do największej ogólnopolskiej sieci kin. Prezentuje najnowsze produkcje filmowe w technologii 2D i 3D. Poza regularnym repertuarem Helios proponuje swoim widzom ofertę w ramach Projektów Specjalnych, dedykowanych wybranym grupom: Kino Kobiet, Nocne Maratony Filmowe, Kino Konesera, Kino na Temat oraz Kultura Dostępna.
W salach kina Helios odbywają się pokazy w ramach Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.


Link
POMORSKI PARK NAUKOWO TECHNOLOGICZNY

PPNT Gdynia to hub organizacji biznesowo-naukowych. Z jednej strony jest siedzibą firm parkowych, z drugiej prężnie działającym centrum biznesowym. Misją Parku jest aktywne wspieranie i tworzenie warunków do rozwoju inicjatyw i projektów opartych o wysokie technologie. To również miejsce spotkań i wymiany myśli przedsiębiorców, projektantów, naukowców, pasjonatów. W tak otwartej przestrzeni dzielenie się wiedzą biznesową oraz naukową jest czystą przyjemnością.

Aktualnie w PPNT Gdynia mieści się blisko 250 firm, przede wszystkim z branży teleinformatycznej, ochrony środowiska, automatyki, robotyki, grafiki i wzornictwa przemysłowego. Park to nie tylko biura. To przede wszystkim ludzie - firmy oraz zespoły merytoryczne, które pomagają rozwijać biznes. Będąc Parkowiczem jesteś częścią inspirującej i dynamicznie napędzającej się parkowej społeczności.

Strefa Startup wspiera środowisko młodych przedsiębiorców oraz studentów. Bio Laboratorium realizuje projekty badawczo-rozwojowe, edukuje oraz oferuje usługi komercyjne. Informacja Patentowa odpowiedzialna jest za warsztaty i konsultacje w zakresie ochrony własności intelektualnej, natomiast Centrum Designu wspiera sektory kreatywne.

Flagowym wydarzeniem organizowanym przez PPNT jest coroczny topowy nadbałtycki festiwal designu Gdynia Design Days. Każda edycja jest pretekstem do poruszania zagadnień związanych z szeroko pojętym projektowaniem w kontekście zmian, jakie zachodzą w naszym otoczeniu. Organizowane w ramach festiwalu wystawy, warsztaty, wykłady i dyskusje dotykają takich tematów jak: technologia, projektowanie procesów, ekologia, wzornictwo, moda, architektura, rozwój miast czy rzemiosło. Gdynia Design Days łączy branżę projektową z biznesem.


Link
CENTRUM NAUKI EXPERYMENT

Centrum Nauki Experyment to interaktywne wystawy i przestrzeń do twórczego eksperymentowania. Tutaj rodzą się pasje i fascynacja nauką. To miejsce zaprasza każdego i zachęca do odkrywania i poznawania świata. Hasło przewodnie instytucji odzwierciedla jej misję: Nasze pokazy, warsztaty, wydarzenia angażują, uczą i bawią. Lubimy wszystkie pytania. Lubimy naukę!

Centrum Nauki Experyment realizuje swoją misję przez programy kierowane do wszystkich grup wiekowych, interaktywne wystawy, zajęcia edukacyjne, wydarzenia naukowe, aktywności kulturowe. Tworzy przyjazne środowisko do zdobywania wiedzy i rozwoju – jednostki i społeczeństwa. Inspiruje do wspólnego tworzenia dobrej przyszłości, w oparciu o naukę, z poszanowaniem środowiska, jest wizytówką nowoczesnego miasta i rozwija się razem z nim.


Link
LABORATORIUM INNOWACJI SPOŁECZNYCH (URBAN LAB Gdynia)

Laboratorium Innowacji Społecznych szuka, realizuje i wdraża nowatorskie rozwiązania, które wychodzą naprzeciw społecznym wyzwaniom. Prowadzone działania:

  • tworzenie nowych rozwiązań, prowadzenie projektów, wdrażanie programów, rozwijanie innowacji społecznych,
  • wspieranie mieszkańców w realizacji własnych działań,
  • wspieranie struktur miejskich w komunikacji z gdynianami oraz łączenie ich kompetencji we wspólne projekty i przedsięwzięcia, skutecznie wykorzystujące zasoby miasta,
  • skupienie na wyrównywaniu jakości życia we wszystkich dzielnicach i dla wszystkich grup społecznych, szczególnie w sytuacjach wymagających specjalnego wsparcia.

Laboratorium Innowacji Społecznych rozwija pięć ogólnomiejskich Programów, integrując zasoby gdynian i gdynianek oraz lokalnych instytucji i organizacji:

  • Budżet Obywatelski Gdynia (BO) – proces, w którym gdynianie i gdynianki decydują o tym, na co przeznaczyć wydzieloną kwotę z budżetu,
  • UrbanLab Gdynia – otwarte forum dialogu i dyskusji o mieście, przestrzeń wypracowywania rozwiązań rozwijających jakość życia w miastach.
  • Wymiennikownia Młodzieżowe Centrum Innowacji Społecznych i Designu – przestrzeń tworzona przez młodzież dla młodzieży,
  • Przystań Gdynia sieć centrów sąsiedzkich – przestrzenie realizacji pomysłów i zainteresowań współtworzone przez mieszkańców i mieszkanki, gdyńskie instytucje i organizacje,
  • Gdynia OdNowa – proces rewitalizacji sześciu gdyńskich terytoriów, określony w Gminnym Programie Rewitalizacji na lata 2017-2026.

Link