to miasto portowe nad Morzem Bałtyckim, liczące 245 tys. mieszkańców.
Ma niespełna sto lat. Jest jednym z najmłodszych i najnowocześniejszych miast w Polsce.
Wraz z Gdańskiem i Sopotem tworzy aglomerację miejską Trójmiasto o łącznej populacji 750 tys. osób, co czyni je głównym ośrodkiem miejskim w północnej Polsce.

Strategiczne położenie na przecięciu ważnych międzynarodowych korytarzy transportowych, przebiegających ze Skandynawii oraz Europy Północno-Wschodniej w kierunku Europy Południowej i Morza Śródziemnego jest jednym z największych atutów miasta.

Gdynia to jeden z najważniejszych portów i kolejowych węzłów komunikacyjnych w Polsce. Stąd doskonała dostępność komunikacyjna miasta:

  •  drogą powietrzną – Port Lotniczy Gdańsk znajduje się w odległości 25 km od centrum Gdyni (20 min. samochodem lub koleją podmiejską),
  • drogą morską – poprzez regularne połączenia promowe ze Skandynawią (autostrada morska Gdynia-Karlskrona),
  • drogą lądową – poprzez autostradę A1 i drogę krajową nr 6,
  • komunikacją kolejową – bezpośrednie połączenia ze wszystkimi większymi miastami w Polsce, a także z Berlinem.

Gdynia to miasto o unikatowych warunkach naturalnych i środowiskowych, ze szczególnym na skalę europejską waterfrontem i plażą w centrum.

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ
Na 1000 mieszkańców Gdyni w wieku produkcyjnym 302 pracuje na własny rachunek. To o ponad 100 więcej niż wynosi średnia w całej Polsce. Gdynianie są aktywni zawodowo. Stopa bezrobocia w Gdyni wynosi 3.4%, co jest jednym z najniższych wskaźników w kraju (dane na 31 grudnia 2020 roku).
MODERNIZM
Śródmieście Gdyni ma status polskiego Pomnika Historii i jest wpisane na Listę Tentatywną Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego unikatową modernistyczną architekturę można poznać bliżej, korzystając z tras zwiedzania w ramach Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.
SZCZĘŚCIE
Według badań Gdynia to najwyżej oceniane miasto w Polsce jako miejsce do zamieszkania. 90% jej mieszkańców jest zadowolonych z miejsca, w którym żyje.
NATURA

Położona nad morzem Gdynia jest też bardzo zielona. Aż 46% powierzchni administracyjnej miasta stanowią lasy.

Gdynia miasto filmu


Główne projekty filmowe


Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Gdyńskie Centrum Filmowe Gdyńska Szkoła Filmowa Millennium Docs Against Gravity Gdyński Fundusz Filmowy Kaz Studio
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Link

Jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na dużą skalę rodzimą kinematografię. Istnieje od 1974 roku, początkowo w Gdańsku, a od 1987 roku w Gdyni. Właśnie tutaj co roku we wrześniu można zobaczyć najważniejsze nowe polskie filmy, prezentowane w większości premierowo, śledzić rywalizację w trzech konkursach, uczestniczyć w spotkaniach twórców i miłośników kina, ciesząc się festiwalową atmosferą u schyłku lata nad morzem.

O prestiżowe Złote i Srebrne Lwy w Konkursie Głównym ubiegają się najlepsze filmy pełnometrażowe wyselekcjonowane z całorocznej produkcji filmowej. W Konkursie Filmów Krótkometrażowych uczestniczą krótkie metraże zrealizowane przez polskie szkoły filmowe oraz licznych producentów filmowych. Konkurs Filmów Mikrobudżetowych to podsumowanie efektów programu dotacyjnego Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dla debiutów filmowych w tej kategorii.

Program Festiwalu obejmuje też filmowe sekcje pozakonkursowe, w tym Czystą Klasykę, czyli wybrane wybitne polskie filmy odnowione cyfrowo, a także najnowsze międzynarodowe koprodukcje zrealizowane ze znaczącym udziałem polskich twórców i producentów, prezentowane w sekcji Polonica. Cykl Gdynia Dzieciom gromadzi rzesze najmłodszych widzów polskiego kina.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to także liczne spotkania branżowe, konferencje i prezentacje w ramach Gdynia Industry. Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich podejmuje temat przyszłości Festiwalu, zapraszając przedstawicieli środowiska filmowego do dyskusji nad kształtem tego wydarzenia. Liczne debaty przygotowują również Polski Instytut Sztuki Filmowej, Kobiety Filmu, Gildia Reżyserów Polskich, KIPA Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych. Nie brakuje warsztatów Filmoteki Szkolnej oraz działań Legalnej Kultury, promujących postawę fair play wobec twórców kultury.

Najważniejszym miejscem Festiwalu, niezmiennie od lat, jest Teatr Muzyczny w Gdyni wraz z położonym obok Gdyńskim Centrum Filmowym. Tutaj odbywają się uroczyste pokazy filmów z Konkursu Głównego, spotkania z twórcami oraz pokazy i konferencje prasowe. Funkcję głównego Kina Festiwalowego dla szerokiej publiczności od 2019 roku pełni Helios, wielosalowe kino działające w CH Riviera. Tu również z widzami spotykają się twórcy filmów z Konkursu Głównego.

Uczestnicy Festiwalu i miłośnicy kina, mieszkańcy Trójmiasta i turyści, chętnie uczestniczą w wydarzeniach towarzyszących, w tym w promocjach książek poświęconych kinu. Otwartą przestrzeń Placu Grunwaldzkiego pomiędzy Teatrem Muzycznym i Gdyńskim Centrum Filmowym wypełniają filmowe seanse plenerowe, wystawy o tematyce filmowej, koncerty muzyki filmowej oraz atrakcje przygotowane przez Partnerów Festiwalu.

Gdyńskie Centrum Filmowe Link

Najlepsze filmy z Polski i świata, wystawy, dyskusje z twórcami, warsztaty filmowe. Wszystko dzieje się właśnie tutaj. Gdyńskie Centrum Filmowe, otwarte we wrześniu 2015 roku, to ważne kulturalne miejsce spotkań w sercu Gdyni. Zapewnia mieszkańcom miasta i regionu, a także turystom, dostęp do edukacji, kultury i rozrywki związanej z wartościowym kinem.

Gdyńskie Centrum Filmowe jest siedzibą Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni, producenta Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Przez cały rok, przez siedem dni w tygodniu, działa tutaj Kino Studyjne GCF. Do dyspozycji widzów są trzy komfortowe sale. Ich nazwy nawiązują do dawnych i już nieistniejących gdyńskich kin. Największa, Warszawa, mieści 227 widzów. Dwie bardziej kameralne, Goplana i Morskie Oko, mają 96 i 45 miejsc. Wszystkie wyposażono w wysokiej klasy projektory 4K oraz nagłośnienie 7.1.

Kino Studyjne GCF współpracuje z Siecią Kin Studyjnych i Lokalnych w Polsce oraz organizacją Europa Cinemas. W repertuarze jest kilkanaście seansów dziennie, nowe premiery wchodzą na ekrany w każdy piątek. To miejsce, gdzie można oglądać wiele filmów europejskich oraz innych kinematografii światowych, wśród nich tytuły studyjne i artystyczne, sporo kina dokumentalnego. Programowo Kino Studyjne GCF gra wszystkie polskie filmy. Bycie współgospodarzem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zobowiązuje!

Częścią Gdyńskiego Centrum Filmowego jest Galeria/Księgarnia GCF. Prezentuje dzieła zarówno początkujących artystów, jak i uznanych postaci kina i sztuk pięknych. Obiekt mieści ponadto restaurację i kawiarnię.

Gdyńskie Centrum Filmowe ulokowano w sercu miasta, kilkaset metrów od śródmiejskiej plaży. Wydarzenia artystyczne – plenerowe seanse filmowe, koncerty i spotkania – obejmują też pokryty trawą plac Grunwaldzki i muszlę koncertową. Kolejka szynowa prowadzi z placu na taras widokowy na Kamiennej Górze. Samochód można zaparkować w garażu podziemnym. Budynek GCF, o charakterystycznej bryle i szklanej elewacji, to projekt gdyńskiego biura architektonicznego ARCH-DECO. Zdobył on główną nagrodę architektoniczną Eurobuild Awards 2015.

Gdyńska Szkoła Filmowa Link

Gdyńska Szkoła Filmowa powstała w styczniu 2010 roku z inicjatywy Prezydenta Miasta Gdyni - Wojciecha Szczurka, Leszka Kopcia - Dyrektora Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Roberta Glińskiego - reżysera i Jerzego Radosa - pomysłodawcy i realizatora Pomorskich Warsztatów Filmowych.

Misją oraz podstawowym celem działalności GSF jest rzetelne, solidne i profesjonalne wykształcenie świadomych zawodu reżysera przyszłych twórców filmów fabularnych i dokumentalnych. Nauczanie przedmiotów kierunkowych opiera się na zajęciach praktycznych. Niezbędne wykłady teoretyczne stanowią punkt wyjścia do szeregu ćwiczeń, prób warsztatowych oraz realizacji scen i etiud filmowych. Zajęcia w niewielkich grupach umożliwiają indywidualną pracę oraz bezpośredni, merytoryczny kontakt z wykładowcą.

Kadrę stanowią fabularzyści, dokumentaliści, montażyści, scenarzysta, operatorzy, specjaliści od inscenizacji i pracy z aktorem oraz teoretycy filmowi.

Gdyńska Szkoła Filmowa mieści się w budynku Gdyńskiego Centrum Filmowego, znajdującego się w samym sercu Gdyni. W budynku znajdą się: 3 sale kina studyjnego, restauracja, kawiarnia, galeria, sklep multimedialny, biuro Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz siedziba Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni. Do dyspozycji słuchaczy szkoły są sale wykładowe oraz przeznaczone do zajęć praktycznych, w tym studio filmowe, pracownie fotograficzne i montażowe oraz biblioteka.

Szkoła posiada własny sprzęt filmowy, oświetleniowy oraz dźwiękowy.

Millennium Docs Against Gravity Link

Największy międzynarodowy festiwal filmowy w Polsce. Ostatnia edycja we wrześniu 2020 roku odbyła się w formie hybrydowej i zgromadziła łącznie 170 700 widzów: w kinach i na platformie VOD. To zarazem jedyny festiwal filmowy w Europie, który ma miejsce jednocześnie w siedmiu różnych miastach: Warszawie, Gdyni, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Bydgoszczy.

W 2021 roku, podczas osiemnastej edycji wydarzenia, Festiwal przyjmie również formę hybrydową. W kinach odbędzie się w terminie 3-12 września 2021. Następnie od 16 września do 3 października potrwa część online festiwalu. W programie widzowie tradycyjnie znajdą filmy odnoszące się do najbardziej aktualnych problemów współczesnego świata. Co roku nie brakuje tytułów o polityce, społeczeństwie, prawach człowieka, sytuacji kobiet, ekologii, psychologii, nauce, filozofii, zaangażowanym dziennikarstwie, sporcie, sztuce, popkulturze i architekturze.

W 2009 roku Festiwal otrzymał prestiżową nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za „najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe” w Polsce. Festiwal został ponownie nominowany w tej samej kategorii w 2013 roku. Millennium Docs Against Gravity zainicjował modę na filmy dokumentalne w Polsce i od tego czasu wzbudza szerokie zainteresowanie odbiorców, co jest wynikiem konsekwentnie rozwijanego, atrakcyjnego programu festiwalowego.

Dodatkowo od grudnia 2020 roku działa całoroczna platforma vod.mdag.pl, na której znajdują się najlepsze filmy dokumentalne z poprzednich edycji festiwalu oraz art-house’owe fabuły. Tym samym Festiwal przez cały rok może spełniać swoje cele: upowszechniać kulturę filmową, edukację w zakresie kina dokumentalnego, ale przede wszystkim pokazywać jak najszerszemu gronu odbiorców ciekawe, wzruszające i mądre historie.

Gdyński Fundusz Filmowy

Gdyński Fundusz Filmowy powstał w 2008 roku. Od 2020 prowadzony jest przez samorządową instytucję kultury Gdyńskie Centrum Filmowe. Zadaniem funduszu jest finansowe i organizacyjne wspieranie produkcji filmów fabularnych, dokumentalnych lub animowanych. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest udział twórców lub realizatorów, bohaterów filmowych i sprecyzowanych lokalizacji w popularyzowaniu wizerunku miasta Gdyni, w aspekcie - współczesnym, historycznym lub marynistycznym, również podkreślającym jego walory krajobrazowe, a także filmów, które mogą wywrzeć korzystny wpływ na ekonomikę rynku lokalnego. W latach 2009-2019 GFF dofinansował filmy na łączną kwotą 5.872.761 zł. Najważniejsze zrealizowane produkcje to m.in: "Czarny czwartek" w reż. A. Krauzego, "Kamerdyner" F. Bajona, "Beksińscy. Album wideofoniczny" M. Borchardta oraz "Solid Gold" J. Bromskiego.

Kaz Studio Link

KAZstudio SA (dawniej Studio Trefl SA) powstało w 2013 roku w Gdyni. Studio specjalizuje się w tradycyjnej animacji poklatkowej z użyciem scenografii i ręcznie wykonanych lalek (bohaterów). Obecnie studio wyprodukowało 77 odcinków popularnego serialu telewizyjnego Rodzina Treflików oraz 26 odcinków najnowszej produkcji Bobaski i Miś. Reżyserem obu produkcji jest Marek Skrobecki, współtwórca takich produkcji jak nagrodzony Oscarem Piotruś i Wilk czy Danny Boy.
Przy produkcjach współpracuje blisko 50 osobowy zespół profesjonalistów, dzięki czemu cały proces tworzenia animacji, od scenariusza po postprodukcję odbywa się w jednym miejscu.
Produkcje Studia co roku są nominowane i nagradzane na prestiżowych festiwalach filmów animowanych, jak San Diego International Kids Film Festival czy Annecy International Animation Film Festival.