to miasto portowe nad Morzem Bałtyckim, liczące 245 tys. mieszkańców.
Ma niespełna sto lat. Jest jednym z najmłodszych i najnowocześniejszych miast w Polsce.
Wraz z Gdańskiem i Sopotem tworzy aglomerację miejską Trójmiasto o łącznej populacji 750 tys. osób, co czyni je głównym ośrodkiem miejskim w północnej Polsce.
Strategiczne położenie na przecięciu ważnych międzynarodowych korytarzy transportowych, przebiegających ze Skandynawii oraz Europy Północno-Wschodniej w kierunku Europy Południowej i Morza Śródziemnego jest jednym z największych atutów miasta.
Gdynia to jeden z najważniejszych portów i kolejowych węzłów komunikacyjnych w Polsce. Stąd doskonała dostępność komunikacyjna miasta:
Gdynia to miasto o unikatowych warunkach naturalnych i środowiskowych, ze szczególnym na skalę europejską waterfrontem i plażą w centrum.
Położona nad morzem Gdynia jest też bardzo zielona. Aż 46% powierzchni administracyjnej miasta stanowią lasy.
Jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na dużą skalę rodzimą kinematografię. Istnieje od 1974 roku, początkowo w Gdańsku, a od 1987 roku w Gdyni. Właśnie tutaj co roku we wrześniu można zobaczyć najważniejsze nowe polskie filmy, prezentowane w większości premierowo, śledzić rywalizację w trzech konkursach, uczestniczyć w spotkaniach twórców i miłośników kina, ciesząc się festiwalową atmosferą u schyłku lata nad morzem.
O prestiżowe Złote i Srebrne Lwy w Konkursie Głównym ubiegają się najlepsze filmy pełnometrażowe wyselekcjonowane z całorocznej produkcji filmowej. W Konkursie Filmów Krótkometrażowych uczestniczą krótkie metraże zrealizowane przez polskie szkoły filmowe oraz licznych producentów filmowych. Konkurs Filmów Mikrobudżetowych to podsumowanie efektów programu dotacyjnego Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dla debiutów filmowych w tej kategorii.
Program Festiwalu obejmuje też filmowe sekcje pozakonkursowe, w tym Czystą Klasykę, czyli wybrane wybitne polskie filmy odnowione cyfrowo, a także najnowsze międzynarodowe koprodukcje zrealizowane ze znaczącym udziałem polskich twórców i producentów, prezentowane w sekcji Polonica. Cykl Gdynia Dzieciom gromadzi rzesze najmłodszych widzów polskiego kina.
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to także liczne spotkania branżowe, konferencje i prezentacje w ramach Gdynia Industry. Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich podejmuje temat przyszłości Festiwalu, zapraszając przedstawicieli środowiska filmowego do dyskusji nad kształtem tego wydarzenia. Liczne debaty przygotowują również Polski Instytut Sztuki Filmowej, Kobiety Filmu, Gildia Reżyserów Polskich, KIPA Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych. Nie brakuje warsztatów Filmoteki Szkolnej oraz działań Legalnej Kultury, promujących postawę fair play wobec twórców kultury.
Najważniejszym miejscem Festiwalu, niezmiennie od lat, jest Teatr Muzyczny w Gdyni wraz z położonym obok Gdyńskim Centrum Filmowym. Tutaj odbywają się uroczyste pokazy filmów z Konkursu Głównego, spotkania z twórcami oraz pokazy i konferencje prasowe. Funkcję głównego Kina Festiwalowego dla szerokiej publiczności od 2019 roku pełni Helios, wielosalowe kino działające w CH Riviera. Tu również z widzami spotykają się twórcy filmów z Konkursu Głównego.
Uczestnicy Festiwalu i miłośnicy kina, mieszkańcy Trójmiasta i turyści, chętnie uczestniczą w wydarzeniach towarzyszących, w tym w promocjach książek poświęconych kinu. Otwartą przestrzeń Placu Grunwaldzkiego pomiędzy Teatrem Muzycznym i Gdyńskim Centrum Filmowym wypełniają filmowe seanse plenerowe, wystawy o tematyce filmowej, koncerty muzyki filmowej oraz atrakcje przygotowane przez Partnerów Festiwalu.