aktualności

3 stycznia 2024

PODSUMOWANIE 2023 ROKU

Autor: Natalia Spychalska

3 stycznia w Gdyńskim Centrum Filmowym podsumowaliśmy rok 2023.

A działo się wiele!

Odbyły się liczne wydarzenia filmowe o charakterze cyklicznym, w tym m.in.:

  • 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
  • 20. Millennium Docs Against Gravity Film Festival Gdynia​
  • 13. sezon Kina Letniego ​na Plaży w Orłowie​
  • 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW
  • 53. Forum Wokół Kina

Oprócz tych corocznych projektów Miasto Gdynia zorganizowało po raz pierwszy otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych na projekty filmowe.

W jego ramach rozdysponowano dodatkowo 167 850 zł​ – na 7 projektów.

Były to:

1) Fundacja Inicjatyw Twórczych Fordewind: projekt „Booktrailer – warsztaty realizacji krótkiej formy filmowej dla dzieci”.

2) Fundacja Kultury Liberty: projekt „Cinema Ethnica”.

3) Fundacja TREFL: projekt „Gdyńska mapa modernizmu – warsztaty filmu animowanego”.

4) Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni: projekty „XVI Przegląd Amatorskich Filmów Uczniowskich Albatrosy” oraz „Filmowe myśli. Kino lekcje”.

5) Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa: projekty „Dni Krytyki Filmowej – VI edycja” oraz „Alfabet kina”.

Podczas konferencji Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, podkreślał rolę filmu jako narzędzia budowy relacji społecznych, integracji nowych mieszkańców Gdyni i pobudzania kreatywności wśród młodych ludzi.

Maja Wagner, Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta, opowiedziała zaś o niezwykle cennej dla nas współpracy z partnerami w ramach Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.

Podczas konferencji byli z nami również:

Paulina Pohl i Kryspin Pluta z Domu Filmowego w Gdyni, którzy opowiedzieli o swoich działaniach w 2023 roku, a także o 2023 UNESCO Creative City of Film Busan International Forum w Korei, w którym wzięli udział jako prelegenci w grudniu 2023 roku.

Kinga Plicht i Jerzy Rados z Gdyńskiego Centrum Filmowego, którzy zaprezentowali projektu „Face to Face with European Cinema” / Twarzą w Twarz z Kinem Europejskim w ramach inicjatywy Collaborate To Innovate / Europa Cinemas – projekt, którego liderem jest Gdynia, a partnerami łódzkie Kino Charlie oraz instytucje filmowe z Poczdamu (Niemcy), Valladolid i Terrassy (Hiszpania).

Zobacz również

27 marca 2023

Otwarty konkurs ofert na projekty filmowe w 2023 roku rozstrzygnięty

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek przyznał organizacjom pozarządowym granty na realizację projektów filmowych w 2023 roku. W sumie rozdysponowano 200 000 zł – do podziału pomiędzy 7 organizacji, które zrealizują łącznie 8 projektów. Jest to pierwsza edycja konkursu grantowego dedykowanego stricte projektom filmowym.

11 marca 2024

Nabór zgłoszeń na Festiwal NNW 2024

Ruszył nabór zgłoszeń na 16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW, który odbędzie się w Gdyni w dniach 4-7 października 2024 roku. Zapraszamy twórców, producentów, szkoły filmowe oraz dystrybutorów do zgłaszania polskich i zagranicznych filmów fabularnych oraz dokumentalnych, a także reportaży radiowych.

2 kwietnia 2024

Dotacje na projekty filmowe w 2024 roku zostały przyznane

Konkurs grantowy na projekty filmowe w 2024 roku został rozstrzygnięty! Dotacje z budżetu Miasta Gdyni otrzymało 7 projektów. Łączna wysokość dotacji przyznanych w konkursie: 200 000 zł.