aktualności

3 stycznia 2024

PODSUMOWANIE 2023 ROKU

Autor: Natalia Spychalska

3 stycznia w Gdyńskim Centrum Filmowym podsumowaliśmy rok 2023.

A działo się wiele!

Odbyły się liczne wydarzenia filmowe o charakterze cyklicznym, w tym m.in.:

  • 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
  • 20. Millennium Docs Against Gravity Film Festival Gdynia​
  • 13. sezon Kina Letniego ​na Plaży w Orłowie​
  • 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW
  • 53. Forum Wokół Kina

Oprócz tych corocznych projektów Miasto Gdynia zorganizowało po raz pierwszy otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych na projekty filmowe.

W jego ramach rozdysponowano dodatkowo 167 850 zł​ – na 7 projektów.

Były to:

1) Fundacja Inicjatyw Twórczych Fordewind: projekt „Booktrailer – warsztaty realizacji krótkiej formy filmowej dla dzieci”.

2) Fundacja Kultury Liberty: projekt „Cinema Ethnica”.

3) Fundacja TREFL: projekt „Gdyńska mapa modernizmu – warsztaty filmu animowanego”.

4) Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni: projekty „XVI Przegląd Amatorskich Filmów Uczniowskich Albatrosy” oraz „Filmowe myśli. Kino lekcje”.

5) Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa: projekty „Dni Krytyki Filmowej – VI edycja” oraz „Alfabet kina”.

Podczas konferencji Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, podkreślał rolę filmu jako narzędzia budowy relacji społecznych, integracji nowych mieszkańców Gdyni i pobudzania kreatywności wśród młodych ludzi.

Maja Wagner, Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta, opowiedziała zaś o niezwykle cennej dla nas współpracy z partnerami w ramach Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.

Podczas konferencji byli z nami również:

Paulina Pohl i Kryspin Pluta z Domu Filmowego w Gdyni, którzy opowiedzieli o swoich działaniach w 2023 roku, a także o 2023 UNESCO Creative City of Film Busan International Forum w Korei, w którym wzięli udział jako prelegenci w grudniu 2023 roku.

Kinga Plicht i Jerzy Rados z Gdyńskiego Centrum Filmowego, którzy zaprezentowali projektu „Face to Face with European Cinema” / Twarzą w Twarz z Kinem Europejskim w ramach inicjatywy Collaborate To Innovate / Europa Cinemas – projekt, którego liderem jest Gdynia, a partnerami łódzkie Kino Charlie oraz instytucje filmowe z Poczdamu (Niemcy), Valladolid i Terrassy (Hiszpania).

Zobacz również

8 lutego 2023

Otwarty konkurs ofert na projekty filmowe – trwa nabór

Prezydent Gdyni ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadań z zakresu kultury w 2023 roku: projekty filmowe - edukacja i projekty kulturalne. Zapraszamy organizacje pozarządowe do składania wniosków o dofinansowanie swoich projektów. Do zdobycia jest nawet 60 tys. zł! Termin naboru: 20 lutego 2023 r.

27 marca 2023

Otwarty konkurs ofert na projekty filmowe w 2023 roku rozstrzygnięty

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek przyznał organizacjom pozarządowym granty na realizację projektów filmowych w 2023 roku. W sumie rozdysponowano 200 000 zł – do podziału pomiędzy 7 organizacji, które zrealizują łącznie 8 projektów. Jest to pierwsza edycja konkursu grantowego dedykowanego stricte projektom filmowym.

13 października 2023

HELP! Beatlesi na filmowo

18 października odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Historia Rock'N'Rolla prowadzonego przez Piotra Metza. Tym razem była to opowieści o filmowo-muzycznych perypetiach The Beatles. Legendarna grupa znana jest nie tylko z przebojów Rock&Rolla, ale i niezwykłych osobowości, które wyrażały się w wyjątkowy sposób na srebrnym ekranie.