aktualności

24 października 2022

Program Klubu Filmowego 21.10-09.11.2022

Autor: Natalia Spychalska

W dniach 21-25 października Klub Filmowy w Muzeum Emigracji zaprasza na dokument „Serce dębu” (godz. 18:00) – niesamowitą opowieść o majestatycznym dębie, który  od ponad dwustu dziesięciu lat rośnie w środku lasu i daje schronienie jego licznym mieszkańcom.

Z kolei o godz. 19:45 zaplanowany jest pokaz „IO” Jerzego Skolimowskiego – filmu będącego sensacją festiwalu w Cannes, z którego wyjechał z Nagrodą Jury i tegorocznego polskiego kandydata do Oscara.

W kolejnym tygodniu – w dniach 28-31 października i 2 listopada, w programie premierowe pokazy Baby Broker (godz. 18:00) – najnowszej produkcji Hirokazu Kore-edy, autora „Złodziejaszków” (Złota Palma w Cannes, nominacja do Oscara). Tym razem japoński reżyser postanowił osadzić fabułę w Korei, a na ekranie w jednej z głównych ról pojawił się Song Kang-ho – największa gwiazda koreańskiego kina.

https://youtu.be/wVXd59cUvkc

Drugi z tytułów – „Silent Twins” (28-31 października, 2 listopada – godz. 20:15 i 4-9 listopada, godz. 18:00) to anglojęzyczny debiut Agnieszki Smoczyńskiej („Córki dancingu”, „Fuga”) – laureat Złotych Lwów na FPFF w Gdyni, premierowo pokazywany na MFF w Cannes. Choć zrealizowany w oparciu o reportaż Marjorie Wallace, nosi wyraźne piętno autorskiego stylu. I – podobnie jak poprzednie filmy Smoczyńskiej – pokazuje perspektywę kobiet. Tym razem są to bliźniaczki z Walii: June i Jennifer Gibbons, które przestają komunikować się ze światem.

Ostatnia z propozycji Klubu to „Zdarzyło się” (4-9 listopada, godz. 20:00) – film oparty na autobiograficznej książce Annie Ernaux – tegorocznej laureatki Literackiej Nagrody Nobla. Jego akcja rozgrywa się we Francji w 1963 roku. Główna bohaterka studiuje literaturę francuską i marzy o karierze akademickiej. Kiedy dowiaduje się, że zaszła w ciążę, wszelkie jej plany niespodziewanie stają pod znakiem zapytania. „Zdarzyło się” zostało nagrodzone Złotym Lwem na MFF w Wenecji.

Bilety na pokazy w Klubie: 14 zł.

www.klubfilmowy.pl