aktualności

12 listopada 2023

Collaborate To Innovate: Dzień Francuski

Autor: Natalia Spychalska

Zapraszamy na Dzień Francuski w Gdyńskim Centrum Filmowym w ramach projektu Twarzą w Twarz z Kinem Europejskim, podczas którego będziemy mieli okazję poznać kulturę wybranych państw europejskich. 15 listopada 2023 roku Gdyńskie Centrum Filmowe zamieni się w małą Francję.

O godzinie 13:00 w sali kinowej Warszawa odbędzie się iście francuska uczta, której uczestnicy będą mieli okazję spróbować typowych dla Francji potraw oraz przekąsek, a także posłuchać ciekawostek, o których opowie Maciej Rozenkiewicz (student romanistyki). Przy odrobinie szczęścia spotkacie również prawdziwego mima…

Dzień francuski to również projekcja „Nędzników” – dzieła francuskiego reżysera, Ladj Ly.

Po seansie – dyskusja.

Czym jest projekt Twarzą w Twarz z Kinem Europejskim?

Twarzą w Twarz z Kinem Europejskim / Face to Face with European Cinema to ogólnoeuropejski projekt skierowany do dzieci i młodzieży, prezentujący KINO oraz KULTURĘ wybranych, europejskich miast. Dzieci i młodzież pytana o kino europejskie, rozumie, że są to filmy produkowane i reżyserowane w Europie przez europejskich twórców. W większości jednak pojęcie kina europejskiego wydaje się im trudne i mało atrakcyjne. Młodzi wskazują na trudności w zrozumieniu kulturowej specyfiki danego filmu europejskiego, porównują rzeczywistość przedstawioną na ekranie ze swoją codziennością i nie zawsze potrafią się w niej odnaleźć. Chcemy to zmienić, dzięki przybliżeniu młodym kinematografii danego kraju europejskiego oraz jego kultury.

Lider projektu:

Gdyńskie Centrum Filmowe

Partnerzy:

Cines Broadway Valladolid (Valladolid, Hiszpania)

Cine Casablanca (Valladolid, Hiszpania)

Cinema Catalunya (Terrassa, Hiszpania)

Thalia – Das Programmkino (Potsdam, Niemcy)

Kino Charlie (Łódź, Polska)

Projekt powstał w ramach projektu Collaborate To Innovate, za który odpowiada Europa Cinemas.

Zobacz również

11 listopada 2023

DZIEŃ KINA POLSKIEGO | 11/11/23

Przez cały dzień wyświetlane były jedynie POLSKIE FILMY. Była to okazja do zobaczenia najnowszych premier oraz dzieł nagradzanych na najważniejszych festiwalach filmowych w Polsce i na świecie. Na kinomanów czekały również pokazy przedpremierowe, a także klasyki. Pokazem specjalnym był „Przypadek” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.

13 listopada 2023

Gdynia Korean Film Festival

W Gdyńskim Centrum Filmowym trwa Gdynia Korean Film Festival. To unikalna okazja do zobaczenia najnowszych oraz kultowych produkcji koreańskich. Bilety dostępne na stronie Centrum - w zakładce Kino Studyjne.

8 listopada 2023

Przegląd Filmów Chińskich w Gdyni!

W dniach 4-7 listopada w Gdyńskim Centrum Filmowym odbył się Przegląd Filmów Chińskich, w czasie którego kinomani mieli okazję zobaczyć najnowsze chińskie produkcje, w tym dwa najświeższe hity: „Wędrująca Ziemia II” i „Urodzeni by latać”. Bezpłatne wejściówki na wydarzenia były dostępne w kasie Kina przy Placu Grunwaldzkim.