aktualności

12 listopada 2023

Collaborate To Innovate: Dzień Francuski

Autor: Natalia Spychalska

Zapraszamy na Dzień Francuski w Gdyńskim Centrum Filmowym w ramach projektu Twarzą w Twarz z Kinem Europejskim, podczas którego będziemy mieli okazję poznać kulturę wybranych państw europejskich. 15 listopada 2023 roku Gdyńskie Centrum Filmowe zamieni się w małą Francję.

O godzinie 13:00 w sali kinowej Warszawa odbędzie się iście francuska uczta, której uczestnicy będą mieli okazję spróbować typowych dla Francji potraw oraz przekąsek, a także posłuchać ciekawostek, o których opowie Maciej Rozenkiewicz (student romanistyki). Przy odrobinie szczęścia spotkacie również prawdziwego mima…

Dzień francuski to również projekcja „Nędzników” – dzieła francuskiego reżysera, Ladj Ly.

Po seansie – dyskusja.

Czym jest projekt Twarzą w Twarz z Kinem Europejskim?

Twarzą w Twarz z Kinem Europejskim / Face to Face with European Cinema to ogólnoeuropejski projekt skierowany do dzieci i młodzieży, prezentujący KINO oraz KULTURĘ wybranych, europejskich miast. Dzieci i młodzież pytana o kino europejskie, rozumie, że są to filmy produkowane i reżyserowane w Europie przez europejskich twórców. W większości jednak pojęcie kina europejskiego wydaje się im trudne i mało atrakcyjne. Młodzi wskazują na trudności w zrozumieniu kulturowej specyfiki danego filmu europejskiego, porównują rzeczywistość przedstawioną na ekranie ze swoją codziennością i nie zawsze potrafią się w niej odnaleźć. Chcemy to zmienić, dzięki przybliżeniu młodym kinematografii danego kraju europejskiego oraz jego kultury.

Lider projektu:

Gdyńskie Centrum Filmowe

Partnerzy:

Cines Broadway Valladolid (Valladolid, Hiszpania)

Cine Casablanca (Valladolid, Hiszpania)

Cinema Catalunya (Terrassa, Hiszpania)

Thalia – Das Programmkino (Potsdam, Niemcy)

Kino Charlie (Łódź, Polska)

Projekt powstał w ramach projektu Collaborate To Innovate, za który odpowiada Europa Cinemas.

Zobacz również

1 lutego 2023

Bajka w Centrum w lutym

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza dzieci na kolejne spotkania z cyklu „Bajka w Centrum”. Program opiera się w całości na polskiej animacji, prezentując najbardziej wartościowe, nagradzane na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą, rodzime produkcje animowane dla dzieci realizowane współcześnie. W repertuarze na luty m.in. Bolek i Lolek oraz Miś Kudłatek. Projekcje odbędą się 18 i 23 lutego.

11 listopada 2023

DZIEŃ KINA POLSKIEGO | 11/11/23

Przez cały dzień wyświetlane były jedynie POLSKIE FILMY. Była to okazja do zobaczenia najnowszych premier oraz dzieł nagradzanych na najważniejszych festiwalach filmowych w Polsce i na świecie. Na kinomanów czekały również pokazy przedpremierowe, a także klasyki. Pokazem specjalnym był „Przypadek” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.

1 czerwca 2022

Lato na Patio 2022

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na kolejną edycję projektu Lato na Patio.