aktualności

9 listopada 2021

Gdynia Miastem Filmu UNESCO

Autor: Natalia Spychalska

 

Szanowni Państwo, Drodzy Gdynianie,

Chciałbym podzielić się z Państwem wspaniałą wiadomością, którą właśnie otrzymaliśmy – Gdynia została włączona do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w kategorii „Miasto Filmu”. Ta prestiżowa organizacja zrzesza ośrodki miejskie przodujące w dziedzinie przemysłów kreatywnych z całego świata – w Polsce dołączamy do wąskiego grona, w skład którego wchodzą: Kraków, Wrocław, Katowice i Łódź.

Film jest jednym z filarów gdyńskiej polityki kulturalnej. Z ponad czterdziestoletniego dziedzictwa Festiwalu Filmowego, co roku gromadzącego w Gdyni tysiące twórców i pasjonatów kina polskiego, wyrosły Gdyńska Szkoła Filmowa oraz Gdyńskie Centrum Filmowe, które zostało operatorem naszej aplikacji do Sieci Miast Kreatywnych. Szkoła od 2010 roku kształci filmowców zdobywających obecnie liczne nagrody polskie i międzynarodowe. Wybudowane w 2015 roku Gdyńskie Centrum Filmowe co dzień tętni życiem kulturalnym Miasta. Instytucja ta nie tylko aktywnie działa na polu filmowym, ale i angażuje się w różnorodne inicjatywy ogólnomiejskie oraz kreuje innowacyjne projekty kulturotwórcze.

Miastem Filmu czujemy się od wielu lat. Otrzymanie tytułu UNESCO nie jest końcem, a początkiem nowego rozdziału. Pragniemy wciąż rozwijać nasz potencjał kreatywny, zwiększać dostępność mieszkańców do dóbr kultury i ich zaangażowanie. Aplikując do Sieci zobowiązaliśmy się do kontynuacji tych procesów, a także wzmacniania współpracy międzysektorowej i większej synergii działań. Planujemy też szeroko zakrojoną współpracę z zagranicznymi ośrodkami filmowymi.

Ogromnie cieszę się, że aplikacja przygotowana przez Miasto wraz z Gdyńskim Centrum Filmowym znalazła uznanie Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się do wspólnego tworzenia programu wydarzeń filmowych realizowanych w ramach Sieci w najbliższych latach: instytucjom i organizacjom pozarządowym, a także firmom działającym w gdyńskim sektorze kreatywnym. Mam nadzieję, że będziemy dalej razem budować atrakcyjną ofertę kulturalną dla mieszkańców Gdyni.

Zapraszam na stronę www.gdyniacityoffilm.pl, na której dowiedzą się Państwo więcej o naszych planach związanych z uczestnictwem w Sieci, a także na drzwi otwarte instytucji współpracujących przy projekcie, które odbędą się w listopadzie.

Świętujmy wspólnie przyznanie tego wyjątkowego wyróżnienia. Gdynia kocha film, film kocha Gdynię.

Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek

Pobierz list Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka do gdynian

Zobacz również

16 lutego 2024

Letnia szkoła filmu w Babelsbergu zaprasza

Marzysz o studiowaniu filmu za granicą? PrepClass na Uniwersytecie Filmowym w Babelsbergu może być świetną okazją dla Ciebie! Ta inicjatywa zarówno online, jak i stacjonarna jest całkowicie bezpłatna i skierowana do kandydatów z całego świata, którzy chcą ubiegać się o stopień artystyczny na Uniwersytecie Filmowym w Babelsbergu.

8 grudnia 2023

Dom Filmowy z Gdyni na UNESCO Creative City of Film Busan International Forum | 2023

Paulina Pohl i Kryspin Pluta z Domu Filmowego reprezentowali Gdynię na Międzynarodowym Forum Miast Kreatywnych UNESCO zorganizowanym w grudniu 2023 przez koreańskie miasto Busan (2023 UNESCO Creative City of Film Busan International Forum).

31 października 2023

Witamy nowe miasta w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO!

Gdynia jest członkiem Sieci Miast Kreatywnych UNESCO od 2021 roku. Bardzo cieszymy się, że w dziedzinie filmu do Sieci w 2023 roku dołączają: Asaba, Kathmandu. Ouarzazate, Penedo, Vicente Lopez. Gratulujemy także Bydgoszczy, która dołącza do Sieci jako Miasto Muzyki!