Złote Lwy – Wielką Nagrodę Festiwalu dla najlepszego filmu otrzymali „Ministranci” w reżyserii Piotra Domalewskiego, wyprodukowanego przez Leszka Bodzaka, Anetę Hickinbotham, Piotra Waltera i Jarosława Jakubca.
Nagrodę Publiczności również zdobyli „Ministranci” Piotra Domalewskiego.
Film opowiada o grupie nastoletnich ministrantów, którzy – rozczarowani obojętnością dorosłych – postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. W świecie blokowiska i kościelnych murów rodzi się niebezpieczna gra, w której granica między dobrem a złem staje się coraz mniej wyraźna.
„Ministranci” pojawią się w kinach 21 listopada.
Srebrne Lwy powędrowały do filmu „Franz Kafka” w reżyserii Agnieszki Holland, wyprodukowanego przez Sarkę Cimbalovą, Agnieszkę Holland, Marcina Wierzchosławskiego i Alicję Jagodzińską.
Złoty Pazur im. Andrzeja Żuławskiego otrzymał film „Nie ma duchów w mieszkaniu na Dobrej” w reżyserii Emi Buchwald, wyprodukowany przez Jerzego Kapuścińskiego i Magdalenę Tomanek.
Jury pod przewodnictwem Borysa Lankosza nagrodziło film „Północ Południe” w reżyserii Sebastiana Pańczyka, przyznając jego twórcom nagrodę w wysokości 15 000 zł.
Jury, któremu przewodniczyła Milenia Fiedler, przyznało:
Partnerem Konkursu Perspektywy jest KGHM Polska Miedź.
Za całokształt twórczości Platynowe Lwy odebrała Ewa Braun.
Jury pod przewodnictwem Kasi Adamik nagrodziło:




Rozpoczyna się jubileuszowy 50. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – uroczyste otwarcie odbędzie się 22 września w Teatrze Muzycznym, z pokazem konkursowego filmu Chopin, Chopin w reżyserii Michała Kwiecińskiego.
Zapraszamy na wielkie święto polskiego kina, czyli 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który odbędzie się w dniach 12-17 września 2022 roku.
22 września, z okazji jubileuszowego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w Muzeum Miasta Gdyni odbędzie się otwarcie wystawy „Na fali czasu”, prezentującej 50 lat Festiwalu.