Autor: Natalia Spychalska
FESTIWAL FILMOWYOd 22 września 2025 do 6 stycznia 2026 w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1A) będziemy mogli obejrzeć wystawę „Na fali czasu”, prezentującą pół wieku historii Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Wystawa zabiera w podróż od początków Festiwalu, gdy wszystko zaczynało się od pasji kilku ludzi z Dyskusyjnego Klubu Filmowego Żak w Gdańsku. Pokazuje pierwsze pokazy, rozmowy o filmie i pierwsze spotkania z twórcami. Od Sopotu, przez Gdańsk, aż po Teatr Muzyczny w Gdyni – Festiwal zawsze szukał świeżego spojrzenia na polskie kino.
Zwiedzający zobaczą niepublikowane dokumenty, zdjęcia, nagrody i słynną statuetkę Złotych Lwów w różnych odsłonach. Poznają historie organizatorów, twórców i widzów. To właśnie ich wspomnienia pokazują, jak ważny jest Festiwal dla polskiej kultury filmowej.
Ekspozycja składa się z dwunastu tematycznych modułów. Każdy przedstawia inny aspekt Festiwalu – od czerwonego dywanu po trudne czasy PRL. Są tu zarówno blaski, jak i cienie historii. Multimedialne filmy, grafiki i obiekty tworzą wyjątkową atmosferę.
„Na fali czasu” to okazja, by poczuć magię polskiego kina. To także podróż do miejsc i ludzi, dzięki którym Festiwal od 50 lat inspiruje twórców i widzów.
Bilety: 20 zł dorośli, 12 zł dzieci.
Więcej informacji: https://festiwalgdynia.pl/wystawa-na-fali-czasu/

W sobotę wieczorem na gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni poznaliśmy laureatów tegorocznych nagród. Złote Lwy otrzymał film „Kos” (reż. Paweł Maślona), Srebrne Lwy zaś „Imago” (reż. Olga Chajdas). Platynowe Lwy, czyli nagrodę za całokształt twórczości, odebrał scenograf Allan Starski.
Rozpoczyna się jubileuszowy 50. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – uroczyste otwarcie odbędzie się 22 września w Teatrze Muzycznym, z pokazem konkursowego filmu Chopin, Chopin w reżyserii Michała Kwiecińskiego.
Tegoroczna, 48. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w Gdyni w dniach 18-23 września 2023 roku. Jak co roku we wrześniu, Gdynia ponownie stanie się stolicą polskiego kina, a nad morze zjadą miłośnicy filmu i największe gwiazdy srebrnego ekranu. Podczas sześciu dni święta polskiej kinematografii, widzowie będą mogli obejrzeć najnowsze krajowe produkcje filmowe, a ich twórcy – zmierzyć się w rywalizacji o statuetki Złotych i Srebrnych Lwów.