aktualności

25 października 2022

Spotkanie z Filipem Zawadą – 03.11.2022 r., Biblioteka Śródmieście

Autor: Natalia Spychalska

Miasto Gdynia zaprasza na spotkanie z Filipem Zawadą, pisarzem nominowanym do Nagrody Literackiej Nike, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” oraz – dwukrotnie – do Nagrody Literackiej Gdynia. Spotkanie jest organizowane w ramach współpracy Gdyni – Miasta Filmu UNESCO z innymi polskimi miastami Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. W listopadzie gościmy Wrocław – Miasto Literatury UNESCO.

Termin: 3 listopada 2022 r. (czw.), godz. 17:00, Biblioteka Śródmieście, ul. Władysława IV 7-15

Filip Zawada – urodzony w 1975 roku Wrocławianin, poeta, prozaik, muzyk, kompozytor, fotograf, performer, reżyser i aktor filmów offowych.

Grał w zespołach: Pustki, Saksofonowe Ptaki, AGD i Indigo Tree. Jest autorem tomów poezji: „System jedynkowy” (Okis, Wrocław 1997), „Bóg Aldehyd” (Zielona Sowa, Kraków 1999), „Snajper” (Lampa i Iskra Boża, Warszawa 2004), „Świetne sowy” (Biuro Literackie, Wrocław 2013), „Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się” (Biuro Literackie, Wrocław 2014 – nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” 2015), „Nie wiem, jak nazywają się te kwiaty” (Wydawnictwo WBPiCAK, Poznań 2017), a także zbioru krótkich opowiadań nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia 2012 pt. „Psy pociągowe” (Wrocław: Biuro Literackie, 2011) oraz książek „Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna” (Znak, Kraków 2021) i „Weź z nią zatańcz” (Znak, Kraków 2021).

Za książkę „Pod słońce było” (Biuro Literackie, Wrocław 2014) otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2015 w kategorii proza, a „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” (Znak, Kraków 2019) została doceniona dostając się do finału Nagrody Literackiej Nike 2020.

W 2021 roku jego dramat pt. „Widzę nic” wyróżniony w konkursie Strefy Kontaktu został wystawiony w teatrze Współczesnym we Wrocławiu i teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Jego najnowsza książka „Weź z nią zatańcz” miała swoją premierę 8 sierpnia 2022 roku.

To opowieść o stracie, dorastaniu i oswajaniu rzeczywistości bez bliskiej osoby, która nagle odeszła.

Przeczytaj fragment książki na stronie wydawnictwa Znak:

https://www.znak.com.pl/ksiazka/wez-z-nia-zatancz-zawada-filip-229125

Weź z nią zatańcz - okładka

Spotkanie poprowadzi Szymon Kloska – kurator Festiwalu Miasto Słowa i rzecznik Nagrody Literackiej Gdynia.

Wstęp wolny.

——————–

Spotkanie jest organizowane w ramach współpracy Gdyni – Miasta Filmu UNESCO z innymi polskimi miastami Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.

W listopadzie gościmy Wrocław Miasto Literatury UNESCO.

Zobacz również

31 października 2023

Witamy nowe miasta w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO!

Gdynia jest członkiem Sieci Miast Kreatywnych UNESCO od 2021 roku. Bardzo cieszymy się, że w dziedzinie filmu do Sieci w 2023 roku dołączają: Asaba, Kathmandu. Ouarzazate, Penedo, Vicente Lopez. Gratulujemy także Bydgoszczy, która dołącza do Sieci jako Miasto Muzyki!

9 listopada 2021

Gdynia Miastem Filmu UNESCO

List Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka do gdynian

30 listopada 2022

Gdynia na 4. Forum Miast Filmu UNESCO w Bitoli

Przedstawiciele Gdyni wzięli udział w 4. Forum Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie Filmu w Bitoli w Północnej Macedonii. Tematem konferencji było podkreślanie roli kobiet w mediach. Łukasz Cichowski z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni i Kinga Plicht z Gdyńskiego Centrum Filmowego pokazali w Bitoli prezentację dotyczącą realizacji polityk równościowych w Polsce i Gdyni oraz uczestniczyli […]