Ósma edycja Dni Krytyki Filmowej w Gdyni odbyła się w Gdyńskim Centrum Filmowym w dniach 14-16 kwietnia 2025 roku.
Odbyło się 6 pokazów, 6 spotkań i dyskusji w gronie czwórki gościń i gości.
FILMY:
EMILIA PÉREZ, NASIENIE ŚWIĘTEJ FIGI, BABYGIRL, ANORA, I’M STILL HERE, ARMAND
GOŚCIE/GOŚCINIE:
Łukasz Maciejewski to polski krytyk filmowy, dziennikarz i autor, który specjalizuje się w analizie kina oraz kulturze filmowej. Jego teksty można znaleźć w czołowych polskich mediach, gdzie pisze o filmach, reżyserach i zjawiskach filmowych. Maciejewski zdobył popularność dzięki swoim przenikliwości i wyrazistym opiniom na temat współczesnej kinematografii, a także poprzez publicystykę filmową w magazynach i na portalach internetowych. Często angażuje się w działalność związane z promowaniem kultury filmowej, występując także jako komentator w programach telewizyjnych i radiowych. Jest członkiem Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej.
Pomysłodawczyni przeglądu Dni Krytyki Filmowej w Gdyni. Dyrektor programowa, kuratorka i selekcjonerka festiwali i przeglądów filmowych. Dyrektor Programowa Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Sopot Film Festival, Festiwalu Muzyki Filmowej Cinematika oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Gdańsku. Prelegentka i kuratorka DKF Kurort w Sopocie. Współtwórczyni letnich przeglądów filmowych Kino Letnie w Orłowie oraz Kino na Szekspirowskim.
Prezenter telewizyjny i radiowy, krytyk filmowy, konferansjer. Gospodarz programu “Kino Mówi” w Ale kino+. Współpracuje ze stacją Canal+ i wieloma festiwalami filmowymi. Publikował m.in. w “Kinie”, na portalach “dwutygodnik.com” i “filmweb.pl”. Współautor książek poświęconych twórczości Terry’ego Gilliama, Davida Cronenberga, Davida Lyncha i Kazimierza Kutza, a także anglojęzycznej publikacji dotyczącej kina Europy Środkowo-Wschodniej (“Eastern Promises”). Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) i Koła Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Laureat Grand Prix Konkursu im. Krzysztofa Mętraka. Czterokrotnie nominowany do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Edukatorka filmowa, moderatorka spotkań, kustoszka Muzeum Narodowego w Gdańsku, rzeczniczka prasowa Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, wykładowczyni Akademii Filmów Dokumentalnych UG, antropolożka i kuratorka wystaw. Realizatorka wielu krajowych i międzynarodowych projektów badawczych, naukowych, artystycznych, kulturalnych, literackich oraz edukacyjnych. Kuratorka i pomysłodawczyni cyklu filmowego i festiwalu Etnomatograf. Stale współpracuje z Uniwersytetem Gdańskim, Gdyńskim Centrum Filmowym, Against Gravity, Europejskim Centrum Solidarności oraz innymi instytucjami w Polsce i za granicą. Publikowała m.in. w „Tygodniku Powszechnym”.
Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa przy wsparciu Miasta Gdyni w ramach otwartego konkursu ofert na projekty filmowe.
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/dnikrytyki
Ruszył nabór zgłoszeń na 16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW, który odbędzie się w Gdyni w dniach 4-7 października 2024 roku. Zapraszamy twórców, producentów, szkoły filmowe oraz dystrybutorów do zgłaszania polskich i zagranicznych filmów fabularnych oraz dokumentalnych, a także reportaży radiowych.
Miasto Gdynia i Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa – organizator Dni Krytyki Filmowej w Gdyni oraz Kina Letniego w Orłowie – zapraszają na nowy jesienno-zimowy cykl pokazów filmowych, poświęconych mistrzom światowego kina. Wstęp: 10 zł.
Zapraszamy na 55. Forum Wokół Kina do Gdyni: 9-12 grudnia 2024 w Gdyńskim Centrum Filmowym po raz kolejny zagości impreza branżowa adresowana do środowiska związanego z dystrybucją i rozpowszechnianiem filmów.