aktualności

13 października 2022

Filmowe Myśli. Kino Lekcje 2022

Autor: Natalia Spychalska

Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni zaprasza na „Filmowe Myśli. Kino Lekcje” – projekt skierowany dla młodzieży szkół średnich pasjonującej się kinematografią oraz nauczycieli zainteresowanych edukacją filmową, mający na celu przybliżenie uczniom zagadnień związanych z analizą filmu, a także zachęcenie do wykorzystania filmu jako wartościowego tekstu kultury.

Tegoroczny prowadzący i autor programu to Tomasz Kolankiewicz – filmoznawca i historyk filmu, kurator cykli filmowych, prowadzący prelekcje i rozmowy o filmie. Jako programista filmowy ma wieloletnie doświadczenie we współpracy z telewizją, festiwalami filmowymi, kinami i instytucjami kultury (m.in. Nowym Teatrem, Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Europejskim Centrum Solidarności). W latach 2008 – 2017 był redaktorem programowym w redakcji filmowej TVP Kultura, a od 2020 roku pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Przedsięwzięcie łączy trzy etapy. Pierwszy z nich, „Filmowe myśli. Webinaria dla nauczycieli”, to webinary z wykorzystania przemysłu filmowego w edukacji, czyli rozwój oraz dokształcanie umiejętności poprzez wprowadzanie zdobytej wiedzy do codziennych zajęć szkolnych. Webinaria zostały objęte Honorowym Patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Drugi, „Filmowe myśli. Kino lekcje”, to zajęcia warsztaty, które mające na celu przybliżenie uczniom zagadnień związanych z początkami i rozwojem kina, analizą filmu, a także ma zachęcić do wykorzystania filmu jako wartościowego tekstu kultury.

W ramach projektu zaplanowane są cztery spotkania w następujących terminach:

10 października 2022, godz. 10:00

TEMAT: „Ostatni komers” (2021), reż. Dawid Nickel

18 października 2022, godz. 10:00

TEMAT: „Piosenki o miłości” (2021), reż. Tomasz Habowski

8 listopada 2022, godz. 10:00

TEMAT: „Zabij to i wyjedź z tego miasta” (2019), reż. Mariusz Wilczyński

22 listopada 2022, godz. 10:00

TEMAT: „Sweat” (2020), reż. Magnus von Horn

Ostatni etap, czyli „Filmowe myśli. Mistrzowie kina”, umożliwiają młodzieży kontakt z dorobkiem najwybitniejszych polskich twórców filmowych, którzy zekranizowali dzieła należące do ścisłego kanonu lektur szkolnych. Po projekcjach odbywają się wykłady poświęcone możliwym tropom interpretacyjnym, zagadnieniom filmoznawczym i historycznym.

Materiały dostępne są na https://fundacjafilmowa.pl/edukacja-w-kinie/filmowe-mysli/warsztaty.

ZAPISY PRZEZ FORMULARZ I MAILOWO:

E-mail: i.szamalek@festiwalgdynia.pl

Cena biletu: 13 zł

Na udział w warsztatach stacjonarnych można zgłaszać się indywidualnie bądź grupowo. Zgłoszenia całej klasy dokonuje nauczyciel. Czas trwania każdego z warsztatów stacjonarnych uzależniony jest od czasu projekcji filmu. Część wykładowa warsztatów potrwa maksymalnie godzinę zegarową. Osoba zgłaszająca chęć udziału oświadcza, że jest zainteresowana uczestnictwem w szkoleniu w formie stacjonarnej, w wybranym przez nią terminie. Uczestnik może zgłosić jednorazowy udział w wybranym spotkaniu lub zgłosić udział w całym cyklu trzech spotkań w formie stacjonarnej.

Zobacz również

14 lutego 2023

Młodzi w centrum kina – nowy projekt Gdyńskiego Centrum Filmowego

MŁODZI W CENTRUM KINA to projekt realizowany w ramach europejskiej inicjatywy Collaborate to Innovate, dofinansowanej ze środków Unii Europejskiej z programu Kreatywna Europa/ MEDIA, przez zrzeszone w Europa Cinemas trzy kina studyjne: Gdyńskie Centrum Filmowe, Kino Światowid w Elblągu oraz Kino Echo w Jarocinie. Projekt skierowany jest do dzieci oraz młodzieży, i ma na celu zachęcenie ich do aktywnego uczestnictwa w kulturze kinowej.

21 kwietnia 2023

6. Dni Krytyki Filmowej w Gdyni

Już w najbliższy poniedziałek w Gdyńskim Centrum Filmowym rusza szósta edycja Dni Krytyki Filmowej - przeglądu filmowego, który stwarza przestrzeń do rozmów o filmach i ich odbiorze. Wydarzenie potrwa do 26 kwietnia.

20 maja 2024

20. Pomorskie Warsztaty Filmowe

Masz 18-35 lat? Zadajesz sobie pytanie: jak zrobić film? Zgłoś się do jubileuszowej, 20. edycji Pomorskich Warsztatów Filmowych! Udział w Warsztatach to wyjątkowa okazja, by samemu przekonać się, jak wygląda proces tworzenia scen do filmu fabularnego – od pisania scenariusz poprzez zdjęcia z udziałem profesjonalnej ekipy filmowej, aż po montaż i udźwiękowienie.