aktualności

18 kwietnia 2023

„Filmowe myśli. Kino lekcje” powracają!

Autor: Natalia Spychalska

„Filmowe myśli. Kino lekcje” to projekt edukacyjny, skierowany do młodzieży ze szkół średnich pasjonującej się kinematografią oraz ich nauczycieli i edukatorów zainteresowanych edukacją filmową. Inicjatywa, realizowana przez Pomorską Fundację Filmową w Gdyni od 2021 roku, ma na celu rozwijanie u młodzieży wiedzy o filmie i nowych mediach – dziedzin, o których niewiele mogą dowiedzieć się na lekcjach w ramach podstawy programowej. Poprzez poznanie kulis produkcji filmowych, analizę filmów i rozmowy z ich autorami chcemy pobudzić kreatywność młodzieży i zachęcić ich do działań twórczych, a nauczycieli – zainspirować do wykorzystania filmu jako wartościowego tekstu kultury podczas lekcji w szkole.

Trzecią edycję projektu zainauguruje cykl bezpłatnych webinariów dla nauczycieli, poświęcony edukacji filmowej i filmoterapii. Wirtualne wykłady przyjmą formułę spotkań z ekspertami, które poprowadzi edukatorka filmowa i kulturoznawczyni Paulina Pohl.

Terminy i tematy webinariów:

  • 13 kwietnia, godz. 17:00 – „Wszystko, wszędzie, naraz. Nowe technologie w pracy z młodzieżą”
  • 20 kwietnia, godz. 17:00 – „Buntownicy z wyboru. Jak rozmawiać z młodzieżą o kinie”
  • 11 maja, godz. 17:00 – „Poradnik pozytywnego myślenia, czyli o terapeutycznej sile kina”
  • 29 maja, godz. 17:00 – „Stowarzyszenie wytrwałych nauczycieli, czyli jak pogodzić kino z podstawą programową”

Na webinaria obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny pod linkiem: https://forms.gle/PNt7UksYR6kiuDpY9

Webinaria zostały objęte Honorowym Patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Kolejne etapy trzeciej edycji projektu „Filmowe myśli. Kino lekcje” już wkrótce. W wakacje młodzież zostanie zaproszona na projekcje najgłośniejszych filmów 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i spotkania z ich twórcami, które poprowadzi Tomasz Kolankiewicz. Jesienią wszystkie zainteresowane klasy licealne będą mogły wziąć udział w „Filmowe myśli. Mistrzowie kina”, w ramach których zostaną zaprezentowane filmy autorstwa najbardziej uznanych reżyserów w historii kina, a prelekcje o nich wygłosi dr Piotr Kurpiewski. Więcej szczegółów niedługo.

***

Projekt „Filmowe myśli. Kino lekcje” dofinansowano ze środków Fundacji PZU oraz ze środków Miasta Gdynia.

Zobacz również

14 lutego 2023

Młodzi w centrum kina – nowy projekt Gdyńskiego Centrum Filmowego

MŁODZI W CENTRUM KINA to projekt realizowany w ramach europejskiej inicjatywy Collaborate to Innovate, dofinansowanej ze środków Unii Europejskiej z programu Kreatywna Europa/ MEDIA, przez zrzeszone w Europa Cinemas trzy kina studyjne: Gdyńskie Centrum Filmowe, Kino Światowid w Elblągu oraz Kino Echo w Jarocinie. Projekt skierowany jest do dzieci oraz młodzieży, i ma na celu zachęcenie ich do aktywnego uczestnictwa w kulturze kinowej.

21 kwietnia 2023

6. Dni Krytyki Filmowej w Gdyni

Już w najbliższy poniedziałek w Gdyńskim Centrum Filmowym rusza szósta edycja Dni Krytyki Filmowej - przeglądu filmowego, który stwarza przestrzeń do rozmów o filmach i ich odbiorze. Wydarzenie potrwa do 26 kwietnia.

13 października 2022

Filmowe Myśli. Kino Lekcje 2022

Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni zaprasza na „Filmowe Myśli. Kino Lekcje” – projekt skierowany dla młodzieży szkół średnich pasjonującej się kinematografią oraz nauczycieli zainteresowanych edukacją filmową, mający na celu przybliżenie uczniom zagadnień związanych z analizą filmu, a także zachęcenie do wykorzystania filmu jako wartościowego tekstu kultury. Tegoroczny prowadzący i autor programu to Tomasz Kolankiewicz – filmoznawca […]