aktualności

9 maja 2024

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Filmowych myśli”

Autor: Natalia Spychalska

Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni ogłasza czwartą edycję „Filmowych myśli. Kino lekcji”!

„Filmowe myśli. Kino lekcje” to projekt edukacyjny skierowany do uczniów oraz nauczycieli ze szkół ponadpodstawowych. Działania prowadzone od 2021 roku mają rozwijać u młodzieży zainteresowanie kinem, a nauczycieli – inspirować do urozmaicania zajęć szkolnych za pomocą filmów.

Kolejną odsłonę projektu rozpoczną jesienią „Filmowe lekcje wychowawcze” – cykl sześciu warsztatów dla nauczycieli, rozwijający kompetencje w zakresie wykorzystania filmu jako narzędzia edukacyjnego i wychowawczego. Autorski program „Filmowych lekcji wychowawczych” – przygotowany przez filmoznawczynię i edukatorkę dr Joannę Zabłocką-Skorek – łączy elementy psychologii społecznej, pedagogiki oraz filmoznawstwa.

Skupia się na analizowaniu trudnych emocji wśród uczniów oraz wspieraniu ich relacji rówieśniczych w szkole, przy jednoczesnym wykorzystaniu do tego odpowiednich treści filmowych.

Warsztaty odbędą się w Gdyńskim Centrum Filmowym w wybrane weekendy września, października i listopada 2024 roku.

Rejestracja uczestników potrwa do 30 czerwca.

Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

Pełny program i harmonogram warsztatów oraz szczegóły dotyczące zapisów są dostępne na stronie https://fundacjafilmowa.pl/.

Równolegle – w październiku i listopadzie 2024 roku – w Gdyńskim Centrum Filmowym odbędą się kinolekcje dla młodzieży.

Ich uczestnicy będą mogli ponownie zobaczyć filmowe blockbustery z ostatnich lat – „Elvis” (reż. Baz Luhrmann), „Barbie” (reż. Greta Gerwig), „Spider-Man: Poprzez multiwersum” (reż. Joaquim Dos Santos, Kemp Powers) i „Asteroid city” (reż. Wes Anderson) – a następnie, wspólnie z krytyczką i edukatorką filmową Kają Klimek, poddać je analizie filmoznawczej i dostrzec w obejrzanych filmach coś więcej niż samą rozrywkę.

Więcej szczegółów już wkrótce!

***

Projekt „Filmowe myśli. Kino lekcje” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Miasta Gdynia.

Zobacz również

18 kwietnia 2023

„Filmowe myśli. Kino lekcje” powracają!

W programie trzeciej edycji wyjątkowego projektu Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni, skierowanego do młodzieży licealnej i jej nauczycieli, znajdą się webiniaria, filmowe lekcje, spotkania z twórcami oraz projekcje filmów w reżyserii współczesnych mistrzów kina.

14 lutego 2023

Młodzi w centrum kina – nowy projekt Gdyńskiego Centrum Filmowego

MŁODZI W CENTRUM KINA to projekt realizowany w ramach europejskiej inicjatywy Collaborate to Innovate, dofinansowanej ze środków Unii Europejskiej z programu Kreatywna Europa/ MEDIA, przez zrzeszone w Europa Cinemas trzy kina studyjne: Gdyńskie Centrum Filmowe, Kino Światowid w Elblągu oraz Kino Echo w Jarocinie. Projekt skierowany jest do dzieci oraz młodzieży, i ma na celu zachęcenie ich do aktywnego uczestnictwa w kulturze kinowej.

16 lutego 2024

NASZA KLASA W CENTRUM KINA

Zapraszamy klasy szkół podstawowych i średnich do zapisywania się na wyjątkowe lekcje filmowe realizowane w przestrzeniach Gdyńskiego Centrum Filmowego i Gdyńskiej Szkoły Filmowej organizowane przez Pomorską Fundację Filmową w Gdyni - NASZA KLASA W CENTRUM KINA.