Autor: Natalia Spychalska
WSPÓŁPRACA UNESCO
Łukasz Cichowski z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni i Kinga Plicht z Gdyńskiego Centrum Filmowego pokazali w Bitoli prezentację dotyczącą realizacji polityk równościowych w Polsce i Gdyni oraz uczestniczyli w dyskusjach związanych z pracą kobiet w sektorze filmowym.
Kinga Plicht (Gdyńskie Centrum Filmowe) opowiada o polityce równościowej w Polsce i Gdyni
Forum odbyło się w dniach 21-23 listopada 2022 roku.
Uczestniczyli w nim reprezentanci miast zrzeszonych w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie Filmu, do której Gdynia została włączona w 2021 roku.
Gdyńska prezentacja zwracała uwagę na występujące wciąż w branży filmowej nierówności w uczestnictwie kobiet oraz mężczyzn, ale również podkreślała trendy pozytywnych zmian obserwowane na tym polu od kilku lat, w tym m.in. parytety stosowane na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, konferencję KOBIETY FILMU 50:50 W 2020 oraz przyjęcie przez Gdynię Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.
Łukasz Cichowski (Wydział Kultury UM Gdyni) prezentuje dokonania miasta Gdyni w dziedzinie filmu
Dzięki uczestnictwu w Forum mieliśmy okazję wymienić się doświadczeniami oraz dobrymi praktykami z miastami podobnymi do Gdyni.
Mamy nadzieję, że zdobyte w Bitoli kontakty oraz rozmowy w kuluarach zaowocują realizacją w przyszłości projektów wspólnych z innymi miastami w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.
Pobierz skrót naszej prezentacji:
Paulina Pohl i Kryspin Pluta z Domu Filmowego reprezentowali Gdynię na Międzynarodowym Forum Miast Kreatywnych UNESCO zorganizowanym w grudniu 2023 przez koreańskie miasto Busan (2023 UNESCO Creative City of Film Busan International Forum).
14 maja 2024 roku w Ostromecku koło Bydgoszczy odbyło się spotkanie polskich miast należących do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO, podczas którego wspólnie obchodziliśmy 20-lecie istnienia Sieci i 10-lecie obecności w niej polskich miast.