aktualności

30 listopada 2022

Gdynia na 4. Forum Miast Filmu UNESCO w Bitoli

Autor: Natalia Spychalska

Przedstawiciele Gdyni wzięli udział w 4. Forum Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie Filmu w Bitoli w Północnej Macedonii. Tematem konferencji było podkreślanie roli kobiet w mediach.

Łukasz Cichowski z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni i Kinga Plicht z Gdyńskiego Centrum Filmowego pokazali w Bitoli prezentację dotyczącą realizacji polityk równościowych w Polsce i Gdyni oraz uczestniczyli w dyskusjach związanych z pracą kobiet w sektorze filmowym.

Kinga Plicht (Gdyńskie Centrum Filmowe) opowiada o polityce równościowej w Polsce i Gdyni

Kinga Plicht (Gdyńskie Centrum Filmowe) opowiada o polityce równościowej w Polsce i Gdyni

Forum odbyło się w dniach 21-23 listopada 2022 roku.

Uczestniczyli w nim reprezentanci miast zrzeszonych w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie Filmu, do której Gdynia została włączona w 2021 roku.

Gdyńska prezentacja zwracała uwagę na występujące wciąż w branży filmowej nierówności w uczestnictwie kobiet oraz mężczyzn, ale również podkreślała trendy pozytywnych zmian obserwowane na tym polu od kilku lat, w tym m.in. parytety stosowane na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, konferencję KOBIETY FILMU 50:50 W 2020 oraz przyjęcie przez Gdynię Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.

Łukasz Cichowski (Wydział Kultury UM Gdyni) prezentuje dokonania miasta Gdyni w dziedzinie filmu

Łukasz Cichowski (Wydział Kultury UM Gdyni) prezentuje dokonania miasta Gdyni w dziedzinie filmu

Dzięki uczestnictwu w Forum mieliśmy okazję wymienić się doświadczeniami oraz dobrymi praktykami z miastami podobnymi do Gdyni.

Mamy nadzieję, że zdobyte w Bitoli kontakty oraz rozmowy w kuluarach zaowocują realizacją w przyszłości projektów wspólnych z innymi miastami w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.

Pobierz skrót naszej prezentacji:

Zobacz również

8 grudnia 2023

Dom Filmowy z Gdyni na UNESCO Creative City of Film Busan International Forum | 2023

Paulina Pohl i Kryspin Pluta z Domu Filmowego reprezentowali Gdynię na Międzynarodowym Forum Miast Kreatywnych UNESCO zorganizowanym w grudniu 2023 przez koreańskie miasto Busan (2023 UNESCO Creative City of Film Busan International Forum).

9 listopada 2021

Gdynia Miastem Filmu UNESCO

List Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka do gdynian

9 grudnia 2022

Zapraszamy na dyskusję o rewolucjach naukowych

Miasto Gdynia i Biblioteka Gdynia zapraszają do Biblioteki Wiedzy na Wzgórzu Św. Maksymiliana na spotkanie poświęcone źródłom rewolucji naukowych. Rozmowę z Wojciechem Orlińskim, dziennikarzem, publicystą i pisarzem, autorem najnowszej książki o Mikołaju Koperniku pt. „Kopernik. Rewolucje”, poprowadzi Szymon Kloska – kurator Festiwalu Miasto Słowa i rzecznik Nagrody Literackiej Gdynia.