Autor: Natalia Spychalska
WSPÓŁPRACA UNESCO14 maja 2024 roku w Ostromecku k. Bydgoszczy odbyło się spotkanie polskich miast należących do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO, podczas którego wspólnie obchodziliśmy 20-lecie istnienia Sieci i 10-lecie obecności w niej polskich miast.
Od ubiegłego roku jest już nas 6:
Kraków i Wrocław – Miasta Literatury UNESCO,
Katowice i Bydgoszcz – Miasta Muzyki UNESCO,
Łódź i Gdynia – Miasta Filmu UNESCO.
Na spotkaniu byli obecni przedstawiciele Polskiego Komitetu ds. UNESCO, przedstawiciele Rządu RP, a także wszystkich polskich miast należących do Sieci, w tym licznie reprezentowane najmłodszy członek: Bydgoszcz Miasto Muzyki UNESCO.
Prezentacje działań i pomysłów na przyszłość, a także rozmowy w kuluarach i wymiana doświadczeń – to wszystko odbywało się w malowniczej scenerii Pałacu w Ostromecku.
Prezentację gdyńską przedstawiła Agata Kozierańska-Burda, Kierownik Biura Festiwalu Filmowego w Gdyni.
Dziękujemy Miastu Bydgoszcz za zaproszenie i wspaniałą gościnę.
Poczdam - Miasto Filmu UNESCO ogłasza nabór filmów krótkometrażowych pochodzących z sieci Miast Filmu UNESCO, do której od 2021 roku należy Gdynia. Nabór związany jest z nową, wyjątkową inicjatywą - festiwalem GREEN VISIONS POTSDAM, który poruszać będzie temat ochrony naszej planety.
Gdynia jest członkiem Sieci Miast Kreatywnych UNESCO od 2021 roku. Bardzo cieszymy się, że w dziedzinie filmu do Sieci w 2023 roku dołączają: Asaba, Kathmandu. Ouarzazate, Penedo, Vicente Lopez. Gratulujemy także Bydgoszczy, która dołącza do Sieci jako Miasto Muzyki!
Przedstawiciele Gdyni wzięli udział w 4. Forum Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie Filmu w Bitoli w Północnej Macedonii. Tematem konferencji było podkreślanie roli kobiet w mediach. Łukasz Cichowski z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni i Kinga Plicht z Gdyńskiego Centrum Filmowego pokazali w Bitoli prezentację dotyczącą realizacji polityk równościowych w Polsce i Gdyni oraz uczestniczyli […]