Autor: Natalia Spychalska
WSPÓŁPRACA UNESCOTermin: 3 listopada 2022 r. (czw.), godz. 17:00, Biblioteka Śródmieście, ul. Władysława IV 7-15
Filip Zawada – urodzony w 1975 roku Wrocławianin, poeta, prozaik, muzyk, kompozytor, fotograf, performer, reżyser i aktor filmów offowych.
Grał w zespołach: Pustki, Saksofonowe Ptaki, AGD i Indigo Tree. Jest autorem tomów poezji: „System jedynkowy” (Okis, Wrocław 1997), „Bóg Aldehyd” (Zielona Sowa, Kraków 1999), „Snajper” (Lampa i Iskra Boża, Warszawa 2004), „Świetne sowy” (Biuro Literackie, Wrocław 2013), „Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się” (Biuro Literackie, Wrocław 2014 – nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” 2015), „Nie wiem, jak nazywają się te kwiaty” (Wydawnictwo WBPiCAK, Poznań 2017), a także zbioru krótkich opowiadań nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia 2012 pt. „Psy pociągowe” (Wrocław: Biuro Literackie, 2011) oraz książek „Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna” (Znak, Kraków 2021) i „Weź z nią zatańcz” (Znak, Kraków 2021).
Za książkę „Pod słońce było” (Biuro Literackie, Wrocław 2014) otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2015 w kategorii proza, a „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” (Znak, Kraków 2019) została doceniona dostając się do finału Nagrody Literackiej Nike 2020.
W 2021 roku jego dramat pt. „Widzę nic” wyróżniony w konkursie Strefy Kontaktu został wystawiony w teatrze Współczesnym we Wrocławiu i teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.
Jego najnowsza książka „Weź z nią zatańcz” miała swoją premierę 8 sierpnia 2022 roku.
To opowieść o stracie, dorastaniu i oswajaniu rzeczywistości bez bliskiej osoby, która nagle odeszła.
Przeczytaj fragment książki na stronie wydawnictwa Znak:
https://www.znak.com.pl/ksiazka/wez-z-nia-zatancz-zawada-filip-229125
Spotkanie poprowadzi Szymon Kloska – kurator Festiwalu Miasto Słowa i rzecznik Nagrody Literackiej Gdynia.
Wstęp wolny.
——————–
Spotkanie jest organizowane w ramach współpracy Gdyni – Miasta Filmu UNESCO z innymi polskimi miastami Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.
W listopadzie gościmy Wrocław Miasto Literatury UNESCO.
Marzysz o studiowaniu filmu za granicą? PrepClass na Uniwersytecie Filmowym w Babelsbergu może być świetną okazją dla Ciebie! Ta inicjatywa zarówno online, jak i stacjonarna jest całkowicie bezpłatna i skierowana do kandydatów z całego świata, którzy chcą ubiegać się o stopień artystyczny na Uniwersytecie Filmowym w Babelsbergu.
Gdynia jest członkiem Sieci Miast Kreatywnych UNESCO od 2021 roku. Bardzo cieszymy się, że w dziedzinie filmu do Sieci w 2023 roku dołączają: Asaba, Kathmandu. Ouarzazate, Penedo, Vicente Lopez. Gratulujemy także Bydgoszczy, która dołącza do Sieci jako Miasto Muzyki!
Przedstawiciele Gdyni wzięli udział w 4. Forum Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie Filmu w Bitoli w Północnej Macedonii. Tematem konferencji było podkreślanie roli kobiet w mediach. Łukasz Cichowski z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni i Kinga Plicht z Gdyńskiego Centrum Filmowego pokazali w Bitoli prezentację dotyczącą realizacji polityk równościowych w Polsce i Gdyni oraz uczestniczyli […]