aktualności

9 grudnia 2022

Zapraszamy na dyskusję o rewolucjach naukowych

Autor: Natalia Spychalska

Miasto Gdynia i Biblioteka Gdynia zapraszają do Biblioteki Wiedzy na Wzgórzu Św. Maksymiliana na spotkanie poświęcone źródłom rewolucji naukowych.

Rozmowę z Wojciechem Orlińskim, dziennikarzem, publicystą i pisarzem, autorem najnowszej książki o Mikołaju Koperniku pt. „Kopernik. Rewolucje”, poprowadzi Szymon Kloska – kurator Festiwalu Miasto Słowa i rzecznik Nagrody Literackiej Gdynia.

Spotkanie jest organizowane w ramach współpracy Gdyni – Miasta Filmu UNESCO z innymi polskimi miastami Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.

W grudniu gościmy Kraków – Miasto Literatury UNESCO.

Wiadomo powszechnie, że o największym astronomie wiadomo generalnie niewiele. Orlińśki, jak to Orliński, udowadnia, że nawet tego, że nie wiadomo, nie wiadomo na pewno. Odpowiadając na pytania dość proste (był czy nie był Polakiem?), mierzy się z tymi najtrudniejszymi (jakim cudem tu na rubieżach europejskiej cywilizacji nasza wiedza o kosmosie wkroczyła w dorosłość?). A historia Kopernika jest dla niego pretekstem, by opowiedzieć sporo o Polsce, Jagiellonów, trochę o Polsce współczesnej i o tym, że nauka jest najważniejsza.

Przy czym Orliński ani przez pół sekundy nie nudzi. Tę książkę momentami czyta się jak Trzech muszkieterów (choć sam autor z wrodzoną skromnością, porównuje jej treść raczej do Kodu da Vinci). Nie urągając ludzkiej inteligencji, Wojciech Orliński napisał książkę, którą skonsumować są wstanie nawet ci, którzy na dźwięk słowa historia biegną tam, gdzie pieprz rośnie. Czytaliście Tytusa, Romka i A’Tomka? – pyta autor. No to dobrze, bo to szło mniej więcej tak, ale jednak zupełnie inaczej. Skąd się wzięły uniwersytety (i co do tego mają juryści)? Czy awans społeczny był możliwy w Polsce Jagiellonów i jak wyglądał Mikołaj Kopernik? To tylko wierzchołek góry lodowej, na które pewnych odpowiedzi nie ma, ale są bardzo prawdopodobne i Orliński dociera do nich wszystkich.

Orliński pisał już o Lemie, o Ameryce, o Sepulkach, o wynalazcy Internetu, i gdyby chciał to napisałby reportaż biograficzny o Huitzilopochtlim, ale na szczęście woli trzymać się faktów. A że przy okazji gdyba? No cóż, bez gdybania ta historia sprowadzałby się do jednego zdania: ziemia kręci się wokół słońca (najprawdopodobniej).

16 grudnia (pt.), godz. 18:00, Biblioteka Wiedzy, ul. Świętojańska 141, Gdynia

Wstęp wolny

Zobacz również

9 listopada 2021

Gdynia Miastem Filmu UNESCO

List Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka do gdynian

30 listopada 2022

Gdynia na 4. Forum Miast Filmu UNESCO w Bitoli

Przedstawiciele Gdyni wzięli udział w 4. Forum Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie Filmu w Bitoli w Północnej Macedonii. Tematem konferencji było podkreślanie roli kobiet w mediach. Łukasz Cichowski z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni i Kinga Plicht z Gdyńskiego Centrum Filmowego pokazali w Bitoli prezentację dotyczącą realizacji polityk równościowych w Polsce i Gdyni oraz uczestniczyli […]

8 grudnia 2023

Dom Filmowy z Gdyni na UNESCO Creative City of Film Busan International Forum | 2023

Paulina Pohl i Kryspin Pluta z Domu Filmowego reprezentowali Gdynię na Międzynarodowym Forum Miast Kreatywnych UNESCO zorganizowanym w grudniu 2023 przez koreańskie miasto Busan (2023 UNESCO Creative City of Film Busan International Forum).